Středisková výprava Černá perla

Kdy: 6-8.5.2022

Kdo: Skauti, Skautky, Vlčata, Světlušky, R&R

Kde: Domašov

Naše skautské středisko pořádá jednou ročně víkendovku pro všechny oddíly (kromě benjamínků), na což se vždy patřičně těšíme. Letos se konala v termínu 6.-8. května na skautské základně v Domašově nad Bystřicí. Sešli jsme se v Ostravě na hlaváku a už při nástupu nás bylo nespočetně mnoho. Během přesunu na vlak se k nám ještě nějaké děti přidaly. České dráhy nám raději předaly samostatný vagón. V něm jsme strávili dvě a půl hodiny za způsobilého chování světlušek, skautů, skautek, roverů, rangers, muzicírování vedoucích a řevu vlčat. Na chatě nás už čekaly tři další skautské rodiny, které přijely auty. Celkově 67 lidí, asi. Zjistili jsme, světe, div se, že jsme ve skutečnosti námořníci nacházející se na korábu lodi Černá perla. Kapitán lodi, mořský vlk Puding, se svým prvním důstojníkem Hanzelkou nám rozdělili kajuty. Po večeři bylo nutné se seznámit, to se nejvíce povedlo při hře Pírko. Poté se námořníci rozdělili do šesti posádek. Před spaním nás mořská vlčice Lulu vtáhla do poetického příběhu o svatém Mikuláši, patronu námořníků, zakončeném společnou modlitbou. Do sobotního rána jsme vstoupili zpěvem hitu Jo ho ho a rozcvičkou. Muzika neutichala ani během dne, kdy námořníci všech věkových kategorií preludovali na klavír, housle, banjo, kytaru, ukulele, harmoniku a hlasivky ve společenské místnosti. Dopoledne si posádky zvolili názvy – Hvězdy, Želvy, Delfíni, Žraloci, Piráti z Karibiku a Suchozemské krysy z paneláku – a vyrobili vlajky. Námořníci si pak prošli 8 stanovišť – překonání řeky chůzí po laně, bosky, přetahování lana, páku, výroba náramku z říčních perel, tetování, ochutnávka citronu, výroba lodí. Během celého dne se mladí námořníci učili 6 uzlů a jejich znalost průběžně prokazovali starým vlkům a vlčicím, za což dostávali zlaťáky. Po obědě a odpoledním (ne)klidu jsme se vypravili na pustý ostrov, jehož polohu určovala šifra složená z tetování starých námořníků. V nádherném lomu, vlastně na opuštěném ostrově se odehrál nelítostný strategický boj inspirovaný deskovou hrou Osadníci, o zlaťáky samozřejmě. Posádky po splnění cíle hry postupně odplouvaly po značené cestě zpět na základnu. Ti všímavější našli po cestě ve vodě další zlaťáky. Večer se na korábu konala mše svatá, kterou sloužil otec Lukáš. Doprovodilo ji zbrusu nové hudební těleso Skautská struna. Následoval táborák s opékačkou a hudebně-dramatickým programem s námořnickou tematikou. Tento program vysoké umělecké kvality ukončily prosby námořníků, že chtějí spát. Do nedělního rána nás probudil, teď již ever-green, Jo ho ho. Zpívajících bylo nejspíš více než spících. Po rozcvičce, ranní hygieně a snídani nás na nástupu přepadli piráti. Zahnali jsme je, ale bylo nutné proti nim podniknout další akci. Na přilehlé louce, tedy pustém moři jsme s nimi svedli nelítostný souboj, při němž jsme jim sebrali spoustu zlaťáků. Rozložili jsme je tím až tak, že si při následné rvačce sami roztrhli mapu s pokladem. Bylo nutné je pochytat a vypravit se za pokladem. Ten jsme skutečně našli, fůra zlaťáků, které jsme společně snědli. Spokojeni jsme poobědvali, uklidili kajuty, vydrhli palubu a předali koráb. Před nástupem do vlaku jsme se dozvěděli, že nejvíce zlaťáků nasbírali Piráti z Karibiku, k čemuž jsme jim pogratulovali. Cesta nám utekla rychle i díky banjo bandu Halta. Za skvělou výpravu zvláště děkujeme sestře Hanzelce a dalším roverům a rangers, kteří připravili skvělý dobrodružný program!

br. Libomor