2023 Aktuality Nezařazené

Výprava do Bobřího srubu

Kdo: Světlušky

Kdy: 13.-15. října 2023 (pátek-neděle)

Světlušky se sešly v pátek v Děhylově na nádraží a vyrazili na výpravu do Bobřího srubu. Z vlaku vystoupily hned na druhé zastávce a vydali se ke klubovně hájeckých skautů. Jejich klubovna je totiž opravdový nový srub. S verandou, se starými totemy, krbovými kamny a kde všechno voní dřevem… Po večeři z vlastních zásob byl ten nejlepší čas na obdivování oblohy zbarvené zapadajícím sluncem. Před spaním ještě stihly pár her, třeba trénovat bobří zuby na dlouhých tyčinkách. Při večerní modlitbě jsme použily stínítka ze struhadla a při tomto „nastrouhaném“ světle jsme přečetly i příběh na dobrou noc. V sobotu jsme se vydaly podle dívky z kanadského srubu na lov deseti bobříků po naučné stezce Hájeckými chodníčky. Všichni dobře zvládly mlčení, míření, samotu, dobré skutky, znalost stromů. Sílu prokázaly, když dělaly kliky, mrštnost zase při opičí dráze. Na jedné slunečné louce s kouzelným výhledem jsme se usadily ke svačině. Světlušky si ochotně si půjčovaly pilku, kterou všichni na zavíracím noži nemají a začaly vyrábět luky a dřevěné přívěsky. Nejvyšším místem, kam jsme došly, byla skautská mohyla na kopci Těškovice. Malebnou podzimní krajinou jsme se pak toulaly až k Ostré hůrce, kde se k nám přidala Luvi a Žužule, a ze které už bylo vidět Bobří srub. Protože holky ráno nelenily a uvařily polévku i naškrábaly brambory, stačilo, aby si každá ze světlušek udělala vajíčko dle své chuti a oběd byl hotový. U společného jídla vymysleli, jak se rozdělí do družin pro další fungování během skautského roku. Velkou motivací jim byla i sestra Řízková, která se podílí na vedení světlušek. Pak jsme se pustily do lovu bobříka zručnosti a vyrobily spoustu náramků, náušnic, náhrdelníků z korálků dřeva, bukvic, i háčkování přišlo na řadu. Večer při stezce odvahy ulovily dalšího bobříka. Na půdě srubu ještě zatančily při tradiční soutěži Když světlušky tančí. Po večerce se tentokrát ze spacáků neozvalo ani slovíčko. V neděli nás čekaly ještě korálky, mše svatá, svačina, oběd, balení úklid i neúnavná práce na lucích a šípech a na konec dvě zastávky vlakem.